ОЗОНОВА ТЕХНОЛОГІЯ ПРЕДПОСІВНОЇ ОБРОБКИ НАСІННЯ
Основна мета передпосівної обробки насіння полягає в підвищенні врожаю і якості продукції рослинництва. Це досягається рішенням трьох ключових завдань:
- Активізація процесів проростання насіння;
- Придушення фітопатогенної мікрофлори;
- Створення умов для захисту рослин під час проростання.
Озон є екологічно чистим дезинфікуючим засобом, який давно сертифікований і застосовується в харчовій промисловості США і інших високо розвинутих країнах світу. Розроблена в ННЦ ХФТІ спільно з Інститутом рослинництва ім. В.Я. Юр'єва озонова технологія передпосівної обробки насіння відповідає світовим тенденціям розвитку сільськогосподарських технологій і має ряд безсумнівних переваг в порівнянні з методами хімічної обробки, що використовуються на даний момент.
Екологічність
- озон не завдає шкоди навколишньому середовищу;
- озон не накопичується в грунті;
- озон не накопичується в продукції рослинництва.
Економічність
- озон прискорює проростання насіння і сприяє підвищенню продуктивності рослин;
- озон виробляється безпосередньо на місці обробки зерна, не вимагає зберігання і транспортування;
- низькі витрати на реагент (озон);
- скорочення в 2-4 рази використання хімічних реагентів.
Результат
- дозволяє збільшити врожайність на 10-15% в порівнянні з хімічною обробкою;
Сходи пшениці Стандартна обробка Зріла пшениця |
Сходи пшениці Обробка озоном Зріла пшениця |
|
Умовне зображення технічного комплексу по проведенню передпосівної обробки насіння пшениці та інших зернових культур озоноповітряною сумішшю представлений на малюнку нижче.
До складу технічного комплексу для передпосівної обробки насіння озоноповітряною сумішшю входить наступне обладнання:
- Повітряний Безмасляний компресор з повітряним фільтром для очищення повітря від механічних частинок розміром більше 10 мкм. Компресорна установка забезпечує транспортування повітря через озонаторну установку і вводить озоноповітряну суміш в товщу насіння, що підлягає обробці.
- озонаторна установка. в озонаторі здійснюється синтез озону в електричному розряді з газу, який містить кисень.
- Колектор розподілу озоноповітряної суміші. У ньому здійснюється поділ газової суміші, що містить озон, на кілька газових потоків. Це необхідно для того, щоб збільшити обсяг насіннєвого матеріалу, який обробляється за один цикл.
- Пластикові озоностойкості шланги, призначені для підключення виходу озонаторної установки до колектора і з'єднання виходів колектора з інжекторами введення озоноповітряної суміші.
- Інжектори введення озоноповітряної суміші в насіння, призначені для рівномірного розподілу суміші, що містить озон, по товщині насіння.