ОЗОНОВА ОБРОБКА ОВОЧЕСХОВИЩ: ЯК МИ ЦЕ РОБИМО?
Система озонування може бути змонтована на окремій рамі або на стіні в будь-якому місці овочесховища. Система озонування для овочесховищ складається з осушувача, компресора, генератора озону, блоку управління з таймером, колектора з витратомірами та трубопровідної розводящої мережі. Для генерації озону використовується повітря, яке готується осушувачем, потім компресором робочий газ подається на генератор озону. Озонатор з осушеного повітря генерує озон, який подається на колектор. Колектор розподіляє озон по камерах сховища. З колектора озон потрапляє в спеціальну озоностійку трубопровідну мережу, яка підведена до кожної камері, в камері труба змонтована на рівні стелі, в місці подачі озону в трубі передбачені отвори різного діаметру, для рівномірної подачі газу.
Озонування овочів в процесі зберігання
Озонування дозволяє зменшити забрудненість продукції патогенною мікрофлорою, виключити її негативний вплив. Обробка озоном в процесі зберігання уповільнює процеси псування, якщо зараження продукції відбулося до того, як вона надійшла на зберігання.
Проводиться в автоматичному режимі, як правило, в нічний час, коли в сховище немає персоналу. Здійснюється газація камери, газація припиняється за кілька годин до приходу персоналу, що б озон міг розпастися на кисень.
Дезінфекція овочесховища перед закладкою.
Здійснюється почергова газація камер сховища перед закладкою, використовуються великі дози і час експозиції. Що дозволяє повністю виключити можливість зараження продукції всередині сховища.
Дезінфекція тари
Тара є ще одним з можливих вогнищ зараження, її дезінфекція є найважливішою частиною роботи сховища. Порожню тару поміщають в одну з камер сховища, відбувається газація камери, озон дезінфікує тару.
Дератизація
Озонування ефективно не тільки для дезінфекції, але і для дератизації. Гризуни залишають приміщення, яке регулярно озонують, більш того гризуни не можуть звикнути до озону через його особливий механізм впливу.
Дізнатися, де ми це вже робили